بازاریابی ویروسی راهی جدید در حیطه فروش محصولات – مدل سازی شبکه

بازاریابی ویروسی

بعد از آماده سازی یک محصول دغدغه بزرگ بعدی برای سازنده یا تهیه کننده آن پیدا کردن مشتری است. بازاریابی و شناساندن محصول خود به بازار تکنیک هایی دارد که در طول تاریخ با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی را به خود دیده است. وجود رسانه هایی مثل تلویزیون و جدیدا اینترنت صنعت تبلیغات را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

از مهمترین تکنیک ها شاید قابلیت دهان به دهان گشتن اخبار و تاثیرگذاری آن بر روی افراد است. همه ما وقتی یکی از فامیل یا دوستانمان کالایی را خریده است و یا تبلیغ کالایی را دیده است و از قابلیت های آن تعریف می کند ترغیب می شویم آن را بخریم یا حداقل راجع به آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم. به این روش بازاریابی ویروسی Viral Marketingمی گویند.

بازاریابی ویروسی

نکته مهم در اینجا پیدا کردن مشتریان اولیه در جامعه است. تبلیغاتی که در تلویزیون و اینترنت می بینیم و سرویس ها و تخفیف هایی که وجود دارند همه در همین راستا برگزار می شوند. مانند سرویس دهی خاص برای تلفن هایی که بین سیم کارت های با اپراتور یکسان برقرار می شود، تخفیف هایی که در اول کار یا در بازه های زمانی مشخص برای محصولات در نظر گرفته می شوند از این جمله اند.

مثلا می توان به روشی اشاره کرد که اول مارکت برای شناساندن سایت خود انجام داد. تبلیغ در یک برنامه پر بیننده و عرضه کردن رایگان محصول خود به مهمانان شناخته شده برنامه و همچنین شرکت کنندگان. این افراد نقش مشتریان اولیه این مارکت را بازی می کنند. در مرحله بعد با تعریف کردن از محصول برای دیگران و دهان به دهان گشتن عملکرد و قابلیت های محصول خود این مشتریان اولیه تبدیل به مبلغی برای این مارکت می شوند.

با علم به رفتار افراد جامعه و دانستن تعامل اشخاص جامعه در مقیاس میکرو، مدل های مختلفی برای بررسی رفتار سیستم در مقیاس ماکرو یا به عبارتی در سطح جامعه مطرح شده است. این مدل ها کمک می کنند تا درک بهتری از رفتار سیستم داشته باشیم. اینکه روش های معمول بین مردم برای بازاریابی چطور منجر به بالا رفتن فروش کی محصول می شود؟ چه تکنیک هایی می توانند فروش یک محصول را سریعتر افزایش دهند؟ مشتریان اولیه را چطور انتخاب کنیم؟ …

در ادامه به معرفی دو مدل آستانه خطی(Linear Threshold Model)  و مدل تکاملی خطی حد آستانه (General Threshold Model) می پردازیم. این مدل ها توسط Kemp, Keleinberg and Tardos معرفی شدند[۱] .

مدل آستانه خطی Linear Threshold Model

در این مدل تعداد مشخصی از ندهای شبکه (مثلا به واسطه خرید یک محصول) فعال می شوند. برای هر ند یک حد آستانه θv در نظر گرفته می شود. میزان تاثیر گذاری افراد بر روی یکدیگر یکسان نیست و با وزن bvw بین دو ند v و w تعریف می شود. در طی دینامیک شبکه وقتی مجموع تاثیر همسایه های یک ند از حد آستانه اش بالاتر برود آن نود نیز فعال می شود.

بازاریابی ویروسی

وزن ندها در این مدل نقش جالبی را بازی می کنند. اگر شخصی تاثیرگذاری بالایی بر روی کسی داشته باشد، حضور همین ند فعال می تواند به تنهایی ند مورد نظر را فعال کند.

مدل تکاملی خطی حد آستانه General Threshold Model

در مدل قبلی وزن لینک ها یا میزان تاثیرگذاری ندها بر یکدیگر ثابت است. اما در این مدل تکاملی بعد از هر مرحله وزن لینک ها بنا به توزیع خاصی تغییر می کند.

مرجع: D. Kempe, J. Kleinberg, and E. Tardos, Maximizing the Spread of Influence through a Social Network, Proceedings of the ninth ACM SIGKDD international conference on knowledge discovery and data minig, Washington , D.C : ACM, 2003, pp. 137-146.

نویسنده: لیلا هدایتی فر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *