علم شبکه و دنبال کردن شکل گیری عقاید در رای گیری ها – Voter models

voter model

یکی از بحث های جالب و هیجان انگیز در حوزه دینامیک شبکه ها، مدل های رای گیری یا Voter models است. هر وقت بحث رای گیری برای چند گزینه محدود در جامعه ای مطرح می شود برایمان جالب است بدانیم چطور افراد یا اعضای آن جامعه تصمیم گیری می کنند؟ چرا و تحت چه شرایطی نظرشان تغییر می کند؟ چقدر و چطور شرایط محیطی روی تصمیم گیری افراد می تواند تاثیر بگذارد؟

در طی سال ها محققان بسیاری در حوزه های مختلف علم به دنبال یافتن پاسخی مناسب برای این سوالات بوده و هستند. روش های پرسشنامه ای یکی از روش های قدیمی اما وقت گیر در بررسی اوضاع جوامع و نحوه پاسخ گویی مردم به شرایط جامعه است. در سال های اخیر با پیشرفت مفاهیم علم شبکه و بالا رفتن قابلیت کامپیوترها، دانشمندان امکان شبیه سازی های رفتار جوامع و چگونگی شکل گیری عقاید در حین فرایند رای گیری را به دست آورده اند. مدل های زیادی در این راستا ارائه شده است. این مدل ها سعی می کنند رفتار افراد و نحوه تصمیم گیری هایشان را شبیه سازی کنند.

هر چند بعضی از این مدل ها ساده و بازی (Toy model) به نظر می رسند اما حقایق جالبی از رفتار جوامع را بروز می دهند. در این مدل ها افراد جامعه به صورت ندهایی از یک شبکه منظم یا تصادفی با خواص خاص نشان داده می شوند. اتصال بین ندها که حکایت از روابط بین افراد جامعه است نیز به صورت منظم یا تصادفی با مشخصه های خاص انتخاب می شود. دو یا تعداد بیشتری گزینه برای رای گیری در نظر گرفته می شود. معمولا دینامیک تغییر عقاید اعضا از یک حالت تصادفی اولیه با شرایط خاص شروع می شود و در طی زمان افراد با قواعد خاص نظرشان را ثابت نگه می دارند یا تغییر می دهند. این تغییر عقیده می تواند به طور گسسته باشد یا در یک روند پیوسته تغییر کند.

در ساده ترین مدل ها نظر افراد از میانگین نظر همسایه های اول اشان انتخاب می شود [۱,۲] . در NetLogo می توان شبیه سازی مدلی که در سال ۱۹۹۳ معرفی شد[۳]  را مشاهده کرد. گزینه های مختلفی برای حالت های خاصی که در حین تغییر عقاید رخ می دهد در نظر گرفته شده است. هر چند این گزینه ها در نگاه اول به نظر ساده می آیند، اما به طور جالبی نتیجه نهایی را تغییر می دهند. نمونه ای از این شبیه سازی را در زیر می بینید. در اینجا هر فرد ۸ همسایه اول دارد. نظر هر فرد از میانگین نظر افراد انتخاب می شود.

voter model 2

voter-model2

در سال های اخیر که امکان جمع آوری داده های بزرگ فراهم شده است تحقیقات تجربی تر شده اند. دانشمندان با در اختیار داشتن داده های جمعیت مردم در نقاط مختلف و نحوه ارتباط افراد در محیط خانه و محل کارشان مدل های بهتری ارائه می دهند و نتایج آن را با رفتار سیستم های واقعی مقایسه می کنند.

[۱] Katarzyna Sznajd-Weron, Dynamical Model of Ising Spins, Phys. Rev. E, 70(3):37104, ۲۰۰۴٫

[۲] R. Hegselmann, and U. Krause, Opinion Dynamics and Bounded Confidence Models, Analysis and Simulation, Journal of Artificial Societies and Social Simulation, 5, 2002.

[۳] Wilensky, U. (1998). NetLogo Voting model. http://ccl.northwestern.edu/netlogo/models/Voting. Center for Connected Learning and Computer-Based Modeling, Northwestern University, Evanston, IL.

نویسنده: لیلا هدایتی فر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *