GLEAM مدلی برای پیش بینی نحوه گسترش یک بیماری فراگیر

GLEAM مدلی برای پیش بینی نحوه گسترش یک بیماری فراگیر

بیماری فراگیری

در سال های اخیر جمعیت جهان افزایش زیادی داشته است و افراد زیادی رو به سوی شهرنشینی داشته اند. با پیشرفت تکنولوژی امکان مسافرت افراد از کشورهای مختلف به اقصا نقاط جهان بسیار بالا رفته است. با افزایش این جابجایی ها ریسک گسترش بیماری های فراگیر در دنیا نیز بالا رفته است و هر چند وقت یک بار شاهد گسترش یک بیماری فراگیر در مقیاس جهانی و خارج از مرز کشورها بوده ایم.

برای اینکه بتوان خسارت های اجتماعی و اقتصادی این بیماری های واگیردار را به طور موثری کاهش داد، نیاز است تا سازمان های مسئول، گامی از بیماری مورد نظر جلوتر باشند. پیش بینی گسترش فضا-زمانی بیماری های فراگیر این امکان را به مسئولان می دهد تا استراتژی های لازم برای پیش گیری و مراقبت از افراد را بهتر مدیریت کنند.

(GLEAM (The global epidemic and mobility model

GLEAM یک مدل برای پیش بینی نحوه گسترش بیماری های فراگیر در مقایس کشور ها و جهانی است. این مدل از داده های واقعی جمعیت کشورها در مناطق مختلف و طرح جابجایی انسان ها کمک گرفته است. سپس این داده ها را با مدل های تصادفی انتشار بیماری ترکیب کرده است تا طرحی واقعی تر از نحوه انتشار بیماری ها به نمایش بگذارد.

بیماری فراگیر توسط GLEAM

gleam4

در واقع می توان گفت GLEAM شبیه سازی واقعی از پخش شدن بیماری ها در دنیا به نمایش می گذارد. تصاویر زمین به صورت سه بعدی هستند و نحوه انتشار در طی زمانی که شما مشخص می کنید نشان داده می شود. بسته به نوع بیماری می توان مدل های مختلفی را تست کرد. فقط کافی است تا نسخه عمومی این برنامه را بر روی یک کامپیوتر نصب کنید. پارامترهای لازم را مشخص کنید و برنامه را اجرا کنید تا نحوه انتشار یک بیماری را ببینید.

gleam

داده های استفاده شده در GLEAM

داده های واقعی از جمعیت و جابجایی انسان ها با استفاده از ماهواره ها و سرشماری ها جمع آوری شده اند و نشان می دهند کی و کجا افراد با هم ارتباط دارند و بیماری می تواند منتقل شود. این داده ها زمین را به سلول های کوچکی تقسیم می کند و چگالی انسان ها را در هر سلول مشخص می کند. سپس با استفاده از مدل های تصادفی نشان داده می شود وقتی افراد برای رفتن به سرکار یا مدرسه یا مسافرت های طولانی تر از محل زندگی خود دور می شوند، چگونه بیماری می تواند به بخش های دیگر منتقل شود.

gleam

آنها از داده های بیش از ۱۲ شبکه پرواز ( یکی به ازای هر ماه) استفاده کرده اند که از آژانس های رزرو بلیط در سراسر دنیا به دست آمده است (the Official Airline Guide (OAG) database) – بیش از ۳۸۰۰ فرودگاه در ۲۳۰ کشور و بیش از ۴۰۰۰۰۰۰ پرواز بین این فرودگاه ها. داده های رفت و آمد بیش از ۴۰ کشور در ۵ قاره نیز جمع آوری شده است.

gleam5

مرجع: http://www.gleamviz.org/

نویسنده: لیلا هدایتی فر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *